Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny (...)
pozwól o Panie
żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny (...)

ZBIGNIEW HERBERT   
MODLITWA PANA COGITO   
foto_a1foto_a2foto_a3
 

Bezpłatne warsztaty pisania reportażu w ramach festiwalu literackiego "Spotkania z książką. Na pograniczu kultur", 24-26 kwietnia 2015 r.


warsztaty reportazu targo2015 bez logo1
Fundacja Sąsiedzi, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki i Białostocki Teatr Lalek zapraszają na bezpłatne warsztaty pisania reportażu w ramach festiwalu literackiego "Spotkania z książką. Na pograniczu kultur" towarzyszącego IV Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku. Warsztaty odbędą w dniach 24-26 kwietnia 2015 r. w gmachu opery przy ulicy Odeskiej 1 oraz w siedzibie teatru lalek przy ul. Kalinowskiego 1. Warsztaty poprowadzi dwójka znakomitych reporterów - Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki oraz fotoreporter Maciej Skawiński.
 
W warsztatach mogą wziąć udział osoby powyżej 16 roku życia. Warunkiem wzięcia udziału w warsztatach jest przesłanie na skrzynkę mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. materiałów na podstawie których prowadzący warsztaty zakwalifikują uczestników warsztatów: tekstów na dowolny temat mieszczący się w szeroko pojętej definicji reportażu (maksymalnie dwóch tekstów do 4 stron maszynopisu każdy) i fotografii (maksymalnie 3). Należy też podać w mailu dane osobowe oraz kontaktowe.
 
Termin nadsyłania prac upływa 15 kwietnia 2015 roku. Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem zakwalifikowania do udziału w warsztatach jest nadesłanie oryginalnych, własnych prac i fotografii. Wszelkie plagiaty, prace wtórne, zostaną odrzucone. Osoby nadsyłające prace oraz fotografie oświadczają tym samym, że są ich autorami i że prace te oraz fotografie nie są plagiatami i zapożyczeniami z cudzych prac oraz nie są pracami oraz fotografiami zapożyczonymi ze stron dostępnych w Internecie za zgodą lub bez zgody ich właścicieli.
 
Lista osób zakwalifikowanych do udziału w warsztatach opublikowana zostanie najpóźniej 20 kwietnia 2015 r. na stronie internetowej Organizatora – www.fundacja-sasiedzi.org.pl (w zakładce „Aktualności").
Szczegółowe informacje dotyczące warsztatów zawarte są w regulaminie (pobierz) oraz w informacji prasowej (pobierz).
Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 502 566 520.
 
KILKA SŁÓW OD PROWADZĄCYCH
 
Pisania reportażu nie da się zapewne nauczyć. Tym bardziej na warsztatach. Literaturę trzeba po prostu tworzyć, dziennikarstwo trzeba uprawiać. Obie rzeczy należy kochać, trzeba się z nimi zmagać i w nie uwierzyć. 
Nie ma matrycy na twórczość, nie ma schematu na prawdziwe dziennikarstwo. Da się jednak o dokumentalistyce i tworzeniu dyskutować. Można również pokazać, jakie błędy sami popełniamy, z czym się szamoczemy, co nam się udaje, a w jakie pułapki ciągle wpadamy, pomagając sobie nawzajem się z nich wydostać. 
Wybranych uczestników warsztatów (sposób naboru opisany został w regulaminie) dzielimy na trzyosobowe zespoły – dwie osoby piszące i jednego fotoreportera. Pierwszego dnia oglądamy próbki przyniesione przez uczestników, opowiadamy o swoim przygotowaniu do pracy terenowej i wysyłamy uczestników warsztatów w teren. 
Drugiego dnia oglądamy zebrany materiał, zastanawiamy się nad jego komponowaniem, pokazujemy, jak zarządzać surowcem, jak korzystać z plenerów, opisów, jak ważyć siłę dramaturgiczną wypowiedzi bohaterów, jak nie powtarzać w zdjęciach tego, o czym piszemy.
Trzeciego dnia przyglądamy się owocom pracy uczestników i ustalamy dalszy plan działania. 
Bo opowiadanie o świecie nie kończy się na warsztatach. Wędrówka trwa.
Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki, Maciej Skawiński
 
KILKA SŁÓW O PROWADZĄCYCH WARSZTATY:
Maciej Skawiński - dziennikarz, fotograf związany z największymi polskimi redakcjami. Realizował fotoreportaże m. in. w Afganistanie, Palestynie, Rosji, RPA. Jest współtwórcą internetowego wydawnictwa Dziennikarze Wędrowni. Za swoją pracę otrzymał wiele nagród, wśród nich World Press Photo.
 
Bartosz Jastrzębski i Jędrzej Morawiecki piszą razem książki niefikcjonalne i wykładają w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Uniwersytetu Wrocławskiego. W ubiegłym roku roku wydali książkę „Innego piekła nie ma. Rozmowy o religii” oraz znakomity reportaż "Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach". Za powieść reportażową „Krasnojarsk zero” otrzymali w 2013 Nagrodę imienia Beaty Pawlak, przyznawaną książkom o innych religiach, kulturach i cywilizacjach (poprzedni laureaci to m.in. Joanna Bator, Beata Pawlikowska, Mariusz Szczygieł, Artur Domosławski, Max Cegielski). Książka była również nominowana do nagrody Ambasador Nowej Europy.
 
Bartosz Jastrzębski wykłada również filozofię i etykę w na Uniwersytecie Wrocławskim. Wydał książkę „Poezja przeciw filozofii. Idea wyobraźni i krytyka rozumu w poezji filozoficznej” Williama Blakea (2006). Interesuje się niespokojnym pograniczem filozofii, antropologii i literatury. Fascynuje historią i pamięcią. Tropi motywy przewodnie codzienności, jej udręki i drobne nadzieje, którym poświęcił trzy tomy esejów: „Pająk. Szkice prawie filozoficzne” (2007), „Próżniowy świat” (2008) oraz „Wędrówki po codzienności. Eseje o paru ważnych rzeczach” (2011). Redaktor czasopisma Znaczenia. Kultura Komunikacja Społeczeństwo, podróżnik, badacz i wielbiciel krain nieunijnych.
 
Jędrzej Morawiecki jest doktorem filologii słowiańskiej oraz socjologii. W latach 1998-2008 pracował jako reportażysta dla Tygodnika Powszechnego, był także korespondentem Agencji Reuters, współpracował z Sekcją Polską BBC. W roku 2011 ukazały się dwie jego książki: „Głubinka. Reportaże z Polski” i „Schyłek zimy. Bajka dokumentalna”. Za książkę „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie” (2010) otrzymał nominację do nagrody im. Beaty Pawlak. Jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny pt. Syberyjski przewodnik (z Maciejem Migasem). Otrzymał stypendium im. Jacka Stwory za reportaż radiowy pt. „Kartoszka”, a także stypendium Erasmus Mundus Multic 2 Russia, grant Higher School of Economics w Moskwie i nominację do nagrody Grand Press w kategorii publicystycznej za tekst o stygmatyzacji Rosji w polskich mediach. 
 
 
 
Projekt i wykonanie magicGate.pl