Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny (...)
pozwól o Panie
żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny (...)

ZBIGNIEW HERBERT   
MODLITWA PANA COGITO   
foto_a1foto_a2foto_a3
 

Bezpłatne warsztaty tworzenia wywiadu prasowego w ramach festiwalu literackiego "Spotkania z książką. Na pograniczu kultur", 24-26 kwietnia 2015 r.

warsztaty wodecka targi2015 bez logo1

Fundacja Sąsiedzi, Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki i Białostocki Teatr Lalek zapraszają na bezpłatne warsztaty tworzenia wywiadu prasowego pt. "Sztuka wywiadu" w ramach festiwalu literackiego "Spotkania z książką. Na pograniczu kultur" towarzyszącego IV Międzynarodowym Targom Książki w Białymstoku. Warsztaty odbędą w dniach 24-26 kwietnia 2015 r. w gmachu opery przy ulicy Odeskiej 1 oraz w siedzibie teatru lalek przy ul. Kalinowskiego 1. Warsztaty poprowadzi Dorota Wodecka, znakomita specjalistka od wywiadów prasowych.

 

W warsztatach mogą wziąć udział osoby powyżej 16 roku życia. Warunkiem wzięcia udziału w warsztatach jest przesłanie na skrzynkę mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. materiałów, na podstawie których prowadząca warsztaty zakwalifikuje uczestników warsztatów: maksymalnie dwóch wywiadów (do 4 stron maszynopisu każdy). Temat wywiadu jest dowolny. Należy też podać w mailu dane osobowe oraz kontaktowe oraz w tytule maila wpisać: sztuka wywiadu.

Termin nadsyłania prac upływa 15 kwietnia 2015 roku. Liczba miejsc jest ograniczona. Warunkiem zakwalifikowania do udziału w warsztatach jest nadesłanie oryginalnych, własnych prac. Wszelkie plagiaty, prace wtórne, zostaną odrzucone. Osoby nadsyłające prace oświadczają tym samym, że są ich autorami i że prace te nie są plagiatami i zapożyczeniami z cudzych prac oraz nie są pracami zapożyczonymi ze stron dostępnych w Internecie za zgodą lub bez zgody ich właścicieli.

Lista osób zakwalifikowanych do udziału w warsztatach opublikowana zostanie najpóźniej 20 kwietnia 2015 r. na stronie internetowej Organizatora – www.fundacja-sasiedzi.org.pl (w zakładce „Aktualności").
Szczegółowe informacje dotyczące warsztatów zawarte są w regulaminie (pobierz) oraz w informacji prasowej (pobierz).
Kontakt: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 502 566 520.

KILKA SŁÓW OD PROWADZĄCEJ
Czym jest wywiad prasowy? To intymna rozmowa między dwojgiem ludzi, którą trzeba przełożyć na papier. Zapisać coś, co się dzieje między ludźmi, przelać na papier nie tylko słowa, ale i wydobyć ich sens i z ich pomocą oddać charakter rozmówcy, jego styl mówienia i zachowania. 
Proste? I tak, i nie, bowiem jest jeszcze „ten trzeci” – Czytelnik. To dla niego jest ta rozmowa. Musi poczuć, że jest jej świadkiem i uczestnikiem – że siedzi z nami – zadającym pytania i pytanym – przy jednym stoliku i nie ma ochoty od niego odchodzić. A jeśli się ta rozmowa skończy to musi mieć poczucie, że – dzięki niej wie, czuje, widzi więcej... 
Sztuka wywiadu to nieustanne hamowanie siebie w wygłaszaniu mądrości i prawd po to, by oddać głos innym, to dziesiątki pytań i cierpliwość w oczekiwaniu na odpowiedź, a także cierpliwe naprowadzanie na odpowiedź... Bo to my chcemy się czegoś dowiedzieć. Bez zaciekawienia innym nie ma dobrego wywiadu... 
Czy tworzenia wywiadu prasowego można się nauczyć? Można przynajmniej spróbować. W trakcie warsztatów spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest wywiad prasowy, jak dobierać rozmówców, w jaki sposób prowadzić rozmowę, by z rozmówcy „wyciągnąć” jak najwięcej i jakie techniki stosować, gdy rozmówca uparcie zbacza z tematu. 
Porozmawiamy także o tym, jak się zabrać za porządkowanie i układanie nagranego na dyktafon materiału, jak wyłuskiwać perełki zdań, unikać dłużyzn i nudy, a także – jak przekonać rozmówcę, by podczas autoryzacji nie zabił ducha rozmowy... 
W części teoretycznej uczestnicy warsztatów będą mogli dowiedzieć się, m.in. czy, układając spisany materiał na wywiad, zostawiać język mówiony, potoczny, czy też unikać go jak ognia i wywiady zapisywać czystą polszczyzną? Jak pozbywać się dłużyzn i unikać nudy? Jak zapisowi rozmowy nadać dynamikę? Co wolno pytającemu, a co wolno rozmówcy? Czego za żadne skarby świata robić nie powinniśmy?
W części praktycznej zaś poproszę uczestników warsztatów m.in. o to, by przeprowadzili wywiad na żywo, na warsztatach, z jedną z osób, dzięki czemu będę miała pretekst do opowiedzenia o sensowności bądź nie stawianych pytań. 
Poproszę także, by uczestnicy w trakcie trwania warsztatów przeprowadzili też wywiad... z samym sobą. Będzie to znakomity pretekst do rozmowy o szczerości, autokreowaniu się i fałszu w wywiadzie, a także – o nudzie. 
Będziemy także analizować złe wywiady, które zostały przeprowadzone, ale nigdy w gazecie nie poszły, by wspólnie ocenić, dlaczego były złe. 
Uwaga: proszę, by na pierwsze zajęcia uczestnicy warsztatów przynieśli ze sobą wydrukowane wywiady, na podstawie których zostali na nie zakwalifikowani. 
Do zobaczenia!
Dorota Wodecka 
 
KILKA SŁÓW O PROWADZĄCEJ:
Dorota Wodecka (ur. 1968), przemyślanka. Przez 13 lat dziennikarka opolskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. Tego samego roku, gdy zaczynała swoją dziennikarską karierę, Opole zalewała powódź, Polska przyjęła nową konstytucję, zginęła księżniczka Diana, a Jan Paweł II kanonizował Janka z Dukli. 
Pierwszy tekst chciała napisać o głośnej wtedy książce „Płeć mózgu”, ale redaktor życzliwie zasugerował stażystce, by skupiła się na sprawach lokalnych. Po latach pisania o takowych, wróciła do ulubionego tematu.
Autorka reportaży i wywiadów w „Dużym Formacie”, „Wysokich Obcasach” oraz w Magazynie Świątecznym „Gazety Wyborczej”. Wydała dwie książki – zbiory wywiadów: „Mężczyźni rozmawiają o wszystkim” (rozmowy m.in. z Tomaszem Stańko, Krzysztofem Czyżewskim, Janem Miodkiem, Markiem Bieńczykiem, Adamem Nowakiem, Wiktorem Osiatyńskim i Wojciechem Pszoniakiem) i „Polonez na polu minowym” (rozmowy m.in. z Hanną Krall, Joanną Bator, Szczepanem Twardochem, Ignacym Karpowiczem, Andrzejem Stasiukiem, Eustachym Rylskim, Krzysztofem Vargą). W 2015 roku, nakładem wydawnictwa Agora oraz Czarne, ukaże się jej najnowsza książka – zbiór wywiadów z Andrzejem Stasiukiem pt. „Życie to jednak strata jest”. 
Kocha małe miasteczka, w których nawet ci, co się znają tylko z widzenia mówią sobie: „dzień dobry”. Mieszka w jednym z nich na Dolnym Śląsku. 
Projekt i wykonanie magicGate.pl