Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny (...)
pozwól o Panie
żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny (...)

ZBIGNIEW HERBERT   
MODLITWA PANA COGITO   
foto_a1foto_a2foto_a3
 

"Krew z mlekiem" - Spotkanie z Miłoszewskim i Kasdepke

3 września o godz. 15 zapraszamy państwa serdecznie do Białostockiego Centrum Kultury im. Ludwika Zamenhoffa przy ul. Warszawskiej 19 na „Krew z mlekiem”. Pod tym przewrotnym tytułem kryje się spotkanie autorskie z dwoma bestsellerowymi pisarzami - z Zygmuntem Miłoszewskim i Grzegorzem Kasdepke. Co łączy autora książek dla dorosłych z autorem książek dla dzieci? Upodobanie do kryminału! Zygmunt Miłoszewski stworzył cykl znakomitych powieści o prokuratorze Szackim. Grzegorz Kasdepke jest znany jako twórca serii o detektywie Pozytywce. Obaj mają świadomość, że jeżeli nie rozkochamy w literaturze dzieci, nie będzie czytających dorosłych. A jeżeli zabraknie czytających dorosłych, nikt nie rozkocha w literaturze dzieci. „Krew z mlekiem” ma być okazją do rozmowy z czytelnikami starszymi i młodszymi - bez względu na wiek i upodobania. Spotkanie poprowadzi Mariusz Czubaj, autor nagradzanych kryminałów, ale i... profesor antropologii kultury. 

 KCER8723 14 07 14 0003 zygm czub

 

"Krew z mlekiem” ma być okazją do rozmowy również z czytelnikami, starszymi i młodszymi - o literaturze, o specyficznym gatunku, jakim jest kryminał, o roli kultury w życiu społecznym. Mile będą widziane całe rodziny, dzieci i dorośli. Pretekstem do zorganizowania spotkania o tak nietypowej formule jest inauguracja działalności apolitycznego ruchu Kultura Niepodległa. Zaproszeni autorzy są jego inicjatorami. Jednym z celów ruchu jest uczczenie stulecia niepodległości naszego kraju - z podkreśleniem, jak ogromną rolę odegrała kultura w historii Polski. Wprawdzie do 2018 roku zostało jeszcze parę miesięcy, ale cieszmy się niepodległością już dzisiaj. A radosne spotkanie z autorami popularnych książek powinno być inspiracją dla wszystkich, którzy wierzą, że o ważnych dla narodu datach można mówić bez patosu, za to z uśmiechem i pasją.

 

NOTKI O AUTORACH:

Zygmunt Miłoszewski – pisarz, scenarzysta. Jego kryminały zostały przetłumaczone na prawie dwadzieścia języków, w tym tak egzotyczne jak hebrajski (od prawa do lewa) i japoński (od prawa do lewa i w kolumnach), którym to faktem autor drażni kolegów po fachu, przede wszystkim swego odwiecznego rywala Mariusza Czubaja. Jedynego, który tak samo jak Miłoszewski został dwukrotnie uhonorowany nagrodą Wielkiego Kalibru. Prywatnie furiat, żarłok, frankofil i sąsiad Grzegorza Kasdepkego.

 

Mariusz Czubaj – pisarz, autor powieści kryminalnych, profesor antropologii kultury. Podobnie jak Zygmunt Miłoszewski jest dwukrotnym zdobywcą Nagrody Wielkiego Kalibru na najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną („21:37” w 2009 oraz „R.I.P.” w 2017 roku), dlatego obaj toczą od lat nierozstrzygnięte pojedynki na śmierć i życie.  Karateka (1 Dan w karate tradycyjnym). Początkujący saksofonista.


Grzegorz Kasdepke
- pisarz, który wydał więcej bestsellerów niż Zygmunt Miłoszewski i Mariusz Czubaj zdołają kiedykolwiek napisać. Zdobywca niemal wszystkich nagród, o jakich może marzyć polski autor tworzący dla dzieci (plus kilka specjalnych: ZAiKS-u, Kallimacha, Beta i in.). Jedyny w tym gronie, którego utwory od lat są obecne w szkolnych podręcznikach oraz na listach lektur - i który musi torpedować pomysły otwierania przedszkoli swego imienia.

Projekt i wykonanie magicGate.pl