foto_1foto_2foto_3

ZARZĄD FUNDACJI

ANDRZEJ KALINOWSKI - PREZES

Absolwent filologii polskiej. W latach 1985-1986 pracował w Teatrze Dramatycznym im. Al. Węgierki w Białymstoku jako konsultant programowy. Do 1990 roku był dyrektorem i instruktorem teatralnym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Wasilkowie. Przez kolejnych 20 lat, do 2010 roku, był współwłaścicielem firmy prowadzącej księgarnię "Akcent" w Białymstoku. Wykładowca na Uniwersytecie w Białymstoku (1999-2004) w Zakładzie Bibliotekoznawstwa. Wydawca i współautor książki Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa.

RADA FUNDACJI

IGNACY KARPOWICZ

Jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy. Autor sześciu powieści (Niehalo, Cud, Gesty, Balladyny i romanse, ości, Sońka). Laureat Paszportu „Polityki” 2010 za powieść Balladyny i romanse, nominowany wcześniej do tej nagrody za Niehalo (2006). Otrzymał trzy nominacje do Nagrody Literackiej NIKE za Gesty (2009), Balladyny i romanse (2011) oraz ości (2014). Jest felietonistą magazynów „Charaktery”, „Polityka”, „Dziennik Opinii” oraz recenzentem „Gazety Wyborczej”.

GRZEGORZ KASDEPKE

Autor książek dla dzieci i młodzieży. Twórca słuchowisk radiowych. W latach 1995-2000 redaktor naczelny magazynu dla dzieci "Świerszczyk". Autor scenariuszy programów oraz seriali telewizyjnych (Ciuchcia, Budzik, Podwieczorek u Mini i Maxa). Laureat Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego (za książkę Kacperiada...), zdobywca - dwukrotnie - Nagrody Edukacyjnej XXI (za książki Co to znaczy... oraz Bon czy ton), autor bestsellerów wielokrotnie honorowanych laurami (wyróżnienie Polskiej Sekcji ibBY za książkę Horror, czyli skąd się biorą dzieci, wyróżnienie w konkursie na najlepszą książkę roku za książkę Rózga, "Małe pióro" za cykl książek o Kubie i Bubie).

PIOTR SAWICKI

Znakomity białostocki fotografik, przez wiele lat fotoreporter „Kontrastów". Jego zdjęcia można oglądać w wielu książkach i albumach (m.in. albumy „Białystok moje miasto", „Białystok na progu XXI wieku", „Podlasie. Między niebem a ziemią").

JOANNA RÓŻA TOMALSKA

Historyk sztuki, kustosz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, wieloletni współpracownik Radia Białystok, autorka wielu wystaw muzealnych i książek poświęconych historii sztuki miasta i regionu, m.in. „Ikony w zbiorach prywatnych i muzealnych", „Ikony", współautorka dwutomowego opracowania dziejów Białegostoku „Białystok nie tylko kulturalny".

MAŁGORZATA NIEDZIELKO

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Kolekcji Gerarda Bluma-Kwiatkowskiego w Hunfeld (Niemcy), w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

DARIUSZ KIEŁCZEWSKI

Naukowiec, autor kilku książek i kilkudziesięciu innych publikacji o tematyce ekologicznej i ekonomicznej, eseista piszący o literaturze i kulturze masowej, długoletni współredaktor pisma „Kartki", wydał dwa tomy poezji („Szkice" oraz „Jeśli jest jakieś niebo") oraz tom opowiadań „Opowieści z Chruściela".

KRZYSZTOF GEDROYĆ

Pisarz, nominowany do nagrody im. Jacka Bierezina w 1996 roku. Laureat Konkursu im. Kazimiery Iłłakowiczówny za poetycki debiut roku 2000 (tom „Kim") i Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego w 2003 roku za książkę „Listy z dolnego miasta". Książka „Przygody K" była w roku 2007 prezentowana w odcinkach na antenie Polskiego Radia Białystok.