Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny (...)
pozwól o Panie
żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny (...)

ZBIGNIEW HERBERT   
MODLITWA PANA COGITO   
foto_b1foto_b2foto_b3
 

Leszek Szerepka, Oblicza Białorusi. Zapiski ambasadora

Białoruś to wciąż kraina nieznana, miejsce, o którym nie wiemy prawie nic. Bo co jesteśmy w stanie tak naprawdę powiedzieć o współczesnej Białorusi, poza tym, że to kraj, którym rządzi nieprzerwanie od ponad dwudziestu lat Aleksander Łukaszenka, jeden z ostatnich dyktatorów w Europie?
Białoruś leży tuż za miedzą, a wydaje się wciąż tkwić w innej rzeczywistości. Bo gdzie jeszcze w Europie nakłada się dodatkowe podatki na bezrobotnych, czy zabrania robotnikom zwalniać się z pracy? Gdzie regularnie dewaluuje i denominuje walutę narodową? W jakim kraju europejskim, na kilka lat przed wyborami prezydenckimi, można z dokładnością do kilku procent, przewidzieć, kto w nich zwycięży? Tylko tu nieletni syn przywódcy może w mundurze przyjmować defiladę wojskową, a prezydent uczyć w telewizji obywateli jak się kosi trawę, czy zbiera kartofle. Tylko tu obowiązuje zakaz klaskania bez pozwolenia w miejscach publicznych.

PREMIERA: 12 października 2016 r. 


Sąsiednia Białoruś, która – wbrew pozorom – nie jest często odwiedzana przez Polaków, zaskakuje paradoksami, połączeniem sowieckiego skansenu z nowoczesnością. Książka Leszka Szerepki, historyka i dyplomaty, w latach 2011-2015 ambasadora RP na Białorusi, pomaga zrozumieć nie tylko białoruskie paradoksy, ale także – a może przede wszystkim – to, kim są Białorusini i jakim miejscem na ziemi jest współczesna Białoruś. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chciałby wyjść poza kilka obiegowych opinii i stereotypów i dowiedzieć się o naszym wschodnim sąsiedzie czegoś więcej.

Białoruś, do której można dotrzeć samochodem z Warszawy w zaledwie dwie godziny, to dla Polaków terra incognita - kraj nieznany i zapomniany, na przekór wspólnej wielowiekowej historii. Książka ambasadora Leszka Szerepki nie tylko odkrywa przed nami współczesną Białoruś, ale również przystępnie tłumaczy liczne paradoksy, na które natrafiamy u naszego wschodniego sąsiada. To wciągająca lektura, a zarazem niezastąpiony przewodnik po białoruskiej rzeczywistości, na którą składa się zarówno dyktatorska władza, jak i bierne społeczeństwo.
Adam Eberhardt
dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich w Warszawie

O AUTORZE

Leszek Szerepka – historyk, dyplomata i publicysta. Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Długoletni pracownik Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie.
W polskich placówkach dyplomatycznych na Wschodzie (Moskwa, Kijów i Mińsk) spędził łącznie kilkanaście lat. Ostatnio, w latach 2011-2015, ambasador RP na Białorusi. Autor licznych analiz i artykułów dotyczących obszaru byłego ZSRR, publikowanych m.in. na łamach „Rzeczpospolitej”, „Tygodnika Powszechnego” oraz „Nowej Europy Wschodniej”. Współautor, wraz z Martą Jaroszewicz, książki Wyzwania migracyjne w państwach wschodniego sąsiedztwa Unii Europejskiej (Warszawa, 2007). Lubi włóczęgi po górach.

Projekt i wykonanie magicGate.pl