Panie dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny (...)
pozwól o Panie
żebym rozumiał innych ludzi inne języki inne cierpienia
a nade wszystko żebym był pokorny (...)

ZBIGNIEW HERBERT   
MODLITWA PANA COGITO   
foto_b1foto_b2foto_b3
 

Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Przewodnik

dolina narwi przewodnik okladka male

Niniejsza edycja przewodnika po Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi, to pierwsze, tak kompleksowe i pełne opracowanie, w kolorze i z mnóstwem zdjęć. Zawartość merytoryczną przygotowali pracownicy Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

W przewodniku znalazły się informacje o szlakach (pieszych, rowerowych) i ścieżkach edukacyjnych na terenie Parku oraz w jego okolicach, informacje o walorach przyrodniczych, historii regionu, opisy zabytków i ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, a także praktyczny informator (spis kwater, pensjonatów i hoteli, restauracji, galerii i muzeów, punktów informacji turystycznej).

 

 


 
dolina narwi przewodnik1 male
 dolina narwi przewodnik2 male
 dolina narwi przewodnik3 male
 dolina narwi przewodnik4 male
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi w całości położony jest w powiecie łomżyńskim, na terenie gmin Piątnica, Łomża i Rutki. Powstał w 1994 roku. Łącznie zajmuje powierzchnię 7353,5 ha. Aż na 4827 ha znajdują się łąki, lasy, wody i nieużytki. Dominuje tu różnorodna roślinność, na której specyfikę człowiek ma ciągle niewielki wpływ. Główną rzeką Parku jest Narew, która – ze względu na swój naturalny bieg – należy do bardzo cennych przyrodniczo obszarów, nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Narew jest „sercem" doliny, wyznacza jej rytm, tworzy starorzecza, modyfikuje dno i dyktuje prawa jej mieszkańcom.
Na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi stwierdzono występowanie aż 735 gatunków roślin oraz wiele
gatunków mchów i porostów. Równie imponująca jest liczba ssaków, ptaków, gadów oraz gatunków ryb, jakie możemy tu zobaczyć. „Mieszkańców" Parku spotkamy na licznych ścieżkach edukacyjnych i szlakach turystycznych.
Po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej obszar Parku został włączony do europejskiego systemu terenów chronionych Natura 2000 oraz do systemu ostoi ptaków Przełomowa Dolina Narwi, mającego europejską rangę. Niewątpliwie ugruntowało to jego wysoką pozycję w hierarchii najważniejszych w Polsce obiektów przyrodniczych.
Miłośników przyrody czekają tu niezapomniane przeżycia. Park odkryje przed Wami to, co najpiękniejsze – swoją naturę, w wielu miejscach nietkniętą jeszcze ludzką ręką.
Zapraszamy!
Projekt i wykonanie magicGate.pl